Jdi na obsah Jdi na menu
 


Manětín 2015

O pohár SDH Manětín – útoky CTIF

25. 4. 2015

Duben se chýlí ke konci, období přímo nabité pohárovými soutěžemi ale naopak právě začíná. Útok CTIF, který nás dnes čeká v Manětíně, patří k disciplínám méně oblíbeným – přesto, anebo právě proto, pilně trénovaným. První problém nás tak nepotkal na trati, ale při stavbě altánu. Kustodi ho v zimě zrenovovali, tyčky pokrátili, zapomněli nám však svůj systém označení vysvětlit. Navíc jsme dnes postrádali i trenéra Polcíka, který byl – stejně jako kustodi, zaneprázdněn dřevorubeckým pracemi. Díky pomoci maminek a tatínků našich hasičat se však stavba nakonec zdařila. Máme střechu nad hlavou a zápolení může začít.

Družstvo mladších „B“ přichází na start jako sedmé. Složení mančaftu je následující – kapitán Jindra Kilian, číslo šest Miška Šebková (připojuje hadici na startu, dotahuje za čáru, stříká), číslo sedm Tomula Plevků (spojuje hadice za vodním příkopem, pumpuje), číslo osm Ondra Kilian (spojuje hadice za příčným břevnem, stříká), číslo devět Tom Walter (spojuje hadice za tunelem, pumpuje). Jindra svědomitě přeříkává panu rozhodčímu „básničku“, pravda, do příště jí musíme ještě malinko dopilovat. Pak už zapíská na píšťalku a vybíhá se. Přeskočit vodní příkop i břevno, prolézt tunel, přeběhnout lavičku, samozřejmě během toho všeho pospojovat správně hadice, sestříknout „hořící“ domečky, uvázat uzle a přiradit věcné prostředky. Nakonec se ještě správně seřadit a kapitán zvedá ruku na znamení, že je pokus dokončen. Z prvního pokusu si odnášíme čas 162,47s a k tomu 145 trestných. Musíme se naučit nepředbíhat kapitána, vázat uzle a probíhat uprostřed mezi stojany…

Ostřílenější partou je mladší „Áčko“, které se má předvést pod startovním číslem 16. Číslo šest je již klasikou pro Kikinu Červenou, sedmičku běží Fífa Šípek, osmičku Pavel Nágr a devítku Lukáš Plevka. Kapitánem je malý velký hasič Domča Šebek. I on musí podat hlášení „Družstvo SDH Horní Bělá je připravenou k provedení disciplíny“. Stopky rozhodčích se nakonec zastavují na čase 108,00s. Trestných bodů jsme nasbírali 30. Věříme, že napodruhé to bude jenom lepší.

Zlepšuje se rozhodně „Béčko“, čas stahuje na 134,37s a trestných máme rovných 100. Čas „Áčka“ je pak o půl vteřinu rychlejší než ten z prvního pokusu - 107,25s, bohužel však k 30 trestným přibývá dalších pět. Chybička se zkrátka občas vloudí. Třeba takové nesprávné odložení nosiče (ne vazáku, jak nesprávně s oblibou říkají chůvičky).

Po dlouhé kategorii mladších, čítajících 26 týmů se na řadu dostávají starší. Zde se to podle komentátora už prý dělí na „Extraligu“ „První ligu“ a „Druhou ligu“. Kam asi patříme my?

Nelekáme se startovního čísla 13 (ačkoli David jisté obavy projevil) a nastupujeme k závodní dráze ve složení: Kapitánka alias číslo 1 Andrejka Kalousová, 2 – Michal Třeštík (stříká, přiřazuje věcné prostředky), 3 – Klárka Pešíková (pumpuje, přiřazuje věcné prostředky), 6 – Honza Nový (připojuje hadici na startu, dotahuje za čáru, uzluje), 7 – Jana Třeštíková (spojuje hadice za příkopem, uzluje), 8 – Viki Jíchová (spojuje hadice za břevnem, uzluje) a 9 – David Jícha (spojuje hadice za tunelem, uzluje). Útok se zdařile rozbíhá a dosažený čas je slušných 54,00 sekund s žádnými trestnými. Do druhého pokusu můžeme jít s klidem a nadějí na vítězství.

A tak se po dalším čekání opět vrháme na trať plni nadšení. Bohužel, v druhé polovině trati nám selhává džberovka. Ač se Klárka snažila, seč jí síly stačily, pokus skončil jako neplatný.

Ale pořád tu je šance, že se udržíme alespoň na třetím místě. Zbývá jediný rozběh…

Konečný výsledek nakonec jest: mladší „B“ jsou na 16. místě (což je vzhledem k věku účastníků a celkovému počtu 26 družstev hezký výsledek), „A“ skončilo na místě osmém a starší si konečně odvážejí medaile bronzové, nikoli bramborové, jak tomu bylo tak často v roce minulém.

Během závodů také byla v altánu vznesena myšlenka, že za loňskou bramborovou sklizní stály bramboráky, podávané kustodským týmem na okresním kole hry Plamen. Pro letošek tedy navrhujeme: Do jídelníčku zařadit předně sýr Bláťácké ZLATO.